Вибираємо годинник, кварцові або механічні?
Отже, почнемо з азів. Механізм всіх сучасних годинника складається з чотирьох основних частин:
• Двигуна, який забезпечує енергією і приводить в дію інші
компоненти механізму
• Регулятора, який виробляє коливання певної частоти і задає тим
самим точність ходу годинника
• Лічильника, який вважає коливання РЕГУЛЯТОРА і переводить їх на зрозумілий
людині мову; і
• Індикатора, що відображає час
Залежно від особливостей пристрою основних вузлів годинник можна розділити на кілька видів. У першу чергу, з типів використовуваного РЕГУЛЯТОРА годинник можна класифікувати на механічні і кварцові.
Механічні годинники. Існує два види механічних годин: механічні з підзаведенням і механічні з автопідзаводом.
Механічний годинник з підзаведенням – це справжня класика.
Ці годинники працюють з допомогою спіральної пружини, яка вмонтована в барабан з зубчастим краєм. Коли заводять годинник – ця пружинка закручується, а потім, при розкручуванні, вона призводить барабан в рух, в результаті чого починає працювати весь механізм.
Цей вид годин має деякі недоліки, про які важливо пам'ятати, коли ви заходите в магазин, щоб придбати цей ручний аксесуар. До цих недоліків можна віднести те, що ці години потрібно періодично заводити (хоча б один раз у дві-три доби). Також, механічні годинники з підзаведенням вважаються не зовсім точними (відхилення можуть складати 35-45 секунд в добу), так як часом відбувається нерівномірний розкручування спіральної пружини. Якщо ви потребуєте в годинах, які підкреслять ваш імідж і розкажуть про вашому доброму смаку (ну або просто любитель класики), тоді ці механічні годинники для вас буде найкращим варіантом.
Механічний годинник з автоподзаводом.
Цей вид годин працює за рахунок тієї ж спіральної пружини і барабана, але весь механізм створений з допомогою нових технологій. Спіральна пружина цих годин забезпечена сектором автопідзаведення, який має властивість обертатися при будь-якому русі руки. Завдяки цим обертання пружинка весь час закручується, і якщо ви носите годинник не менше 6-8 годин в день, то ваші годинник буде весь час заведені.
Великою перевагою цієї системи є те, що вона вважається більш точною, ніж механізм з ручним підзаведенням. Ще одним плюсом (механізму з автопідзаводом) є те, що вам практично не доведеться торкатися заводної головки годин, в результаті чого ви захистите свої годинники від попадання вологи і пилу в сам механізм.
Однак є і недоліки механізму з автоподзаводом. До них відносяться:
Дуже висока чутливість до механічних пошкоджень;
2) Цей вид годин підійде лише тим людям, які ведуть активний спосіб життя і носять годинники постійно;
3) Ці години мають великий розмір ротора, що практично не дозволяє використовувати цей вид механізму в жіночих наручних годинниках.
Але якщо вибирати між цими двома видами механічних годинників, то механічні годинники з автопідзаводом є більш надійними і практичними, ніж механізм з ручним підзаведенням.
Кварцові годинники.
Що стосується кварцових годинників, то вони за час свого існування поступаються механічним, так як вони з'явилися всього-навсього 30 років тому. Але це зовсім не позначається на їх популярності – вони вже встигли завоювати прихильність багатьох людей. Батарейка в кварцових годинниках є джерелом живлення. За допомогою цієї батареї електронний блок (який отримав необхідну енергію) один раз в секунду посилає імпульс крокового електродвигуна. А вже цей електродвигун приводить стрілки в рух. Такі годинники не потребують того, щоб їх періодично заводили, а однієї батареї буде вистачати на три.
Переваги кварцових годин.
Точність. Відхилення кварцових годинників можуть скласти максимум 15 секунд в місяць, чого не можна сказати про механічних годинниках.
Кварцовий генератор. Кварцовий генератор не псується при впливі високої температури і вологи.
Стійкість до пошкоджень. Кварцовий механізм практично не чутливий до ушкоджень, які можуть вивести механіку з ладу. Всі кварцові годинники є протиударними.
Вартість. Кварцові годинники мають відносно небагато деталей, при виготовленні яких використовують автоматику. А так як ця робота не є ручною, то і собівартість цих годин невисока.
Про недоліки кварцових годин практично нічого невідомо. Ну, хіба що любителі стилю ретро знайдуть їх дуже сучасними.
Які годинники точніше?
У механічних годинників точність залежить від безлічі факторів: температури, положення годинника, ступеня заводу пружини, зносу деталей, регулювання. В кварцових годинниках все простіше: частота імпульсів, що виробляються кварцовим генератором, практично постійна. А двигун і стрілки — це просто виконавчий пристрій, їх справа — обертатися по команді. І якщо для механічних годинників вважається хорошим результатом відхилення +/-20 секунд у добу, a +/-S секунд — майже граничним, то основна маса кварцових годинників забезпечує точність близько +/-20 секунд в місяць, а найкращі — до +/-Ь секунд в рік. Навіть дешеві кварцові годинники точніше механічного хронометра.
Чому механізми кварцових годинників часто роблять пластмасовими?
Всі деталі механічних годинників більшу частину часу перебувають під навантаженням, яку створює заводна пружина, і тільки в дуже малі моменти часу, коли баланс і анкерна вилка дозволяють повернутися анкерного колесу, це напруга падає. Великі навантаження, висока контактний тиск вимагають використання твердих матеріалів, таких як сталь, латунь, рубін, В кварцових ж годинах все навпаки: більшу частину часу деталі вільні. І тільки коли кроковий двигун повертає колеса, на короткий час деталі виявляються навантаженими. Це дозволяє використовувати менш зносостійкі матеріали. До того ж потужність, що розвивається кроковим двигуном, у багато разів менше потужності, що розвивається заводною пружиною. Щоб двигун зміг повернути стрілки, деталі кварцового механізму повинні бути як можна легше, а тертя — менше. Пластик легше стали, а при спеціальному підборі пластиків вдається зробити тертя в парі «пластик-пластик» у кілька разів менше, ніж у парі «сталь-латунь», зазвичай використовується в механіці. Іншими словами, в кварцових годинниках використання пластику з багатьох причин краще. Наприклад, у Seiko складу пластмас, що використовуються в механізмах, запатентований.
Чому в кварцових годинниках зазвичай немає каменів?
Тому, що вони там не потрібні. Всупереч поширеній думці, камені у механічних годинниках використовуються не тому, що вони дозволяють знизити тертя, а тому, що рубін твердіше, більш зносостійкий і краще витримує контактний тиск, А в кварцових годинниках воно зовсім невелике. Зазвичай в кварцових годинниках ставлять один камінь — нижню опору ротора крокового двигуна. Справа в тому, що статор двигуна досить сильно притягує ротор, і ця опора єдине місце в годинах, де контактний тиск відносно велике.
Чому кварцові годинники дешевше?
Точність ходу кварцових годин визначається тільки параметрами генератора. Кварцові годинники не вимагають тонкої ручної настройки при збірці, в них відносно мало деталей. Це дозволяє більшість операцій з виготовлення деталей та складання механізму доручити автоматиці. Природно, собівартість таких годин нижче.
Бояться кварцові годинники ударів?
У кварцових годиннику немає деталей, чутливих до ударів подібно осі балансу в механічних. Фактично, всі кварцові годинники є протиударними. Вони майже не чутливі до звичайних у реальному житті ударів, які виводять з ладу механіку. Але експериментувати, перевіряючи їх на міцність, ми не радимо.
Які години довше прослужать?
Багато говорять, що механічні годинники служать набагато довше, ніж кварцові. У приклад наводять примірники сто - і навіть двохсотлітньої давності. Але багато годин, випущених 100-200 років тому, працюють сьогодні? Колісний механізм у кварцових годин має той же ресурс, як і в механічних. Дуже довго прослужить і кроковий двигун. Сьогодні можна зустріти працездатні радіоприймачі 20-х років, тобто ресурс електронних компонентів також великий і до кінця ще не вивчений. І, теоретично, хороші кварцові годинники по довговічності не повинні поступатися механічним.
Статистики по «довгожительства» кварцових годин поки не існує, адже вони з'явилися лише 30 років тому. Але багато електронно-балансові годинники, випущені 40 років тому, прекрасно ходять і по сей день. З іншого боку, 100 років тому годинник передавали у спадок тому, що це була надзвичайно рідкісна і дорога річ. Ті часи давно пройшли, і сьогодні все частіше ми купуємо нову річ не тому, що стара зіпсувалася, а тому, що вона морально застаріла.