Які бувають скла в годинах.
Прозорий екран, що закриває циферблат і те, що ховається під ним, є основною захисною деталлю, яка багато в чому визначає, скільки років прослужать вірою і правдою своєму власникові наручний годинник. При виготовленні цього елемента виробники використовують різні скла, що відрізняються один від одного формою, фізико-технічними характеристиками, ціною та якістю.
Форма і зовнішній вигляд
За формою скла наручних годин вони поділяються на дві основні групи: фігурні і круглі. До фігурної групі ставляться квадратні, прямокутні, овальні, ромбічні та інші (природно, крім круглих). Форма скла визначається типом годин, в яких воно використовується. Так, наприклад, годинник Tissot (дизайнерські моделі), як правило, виготовляють зі структурними (гранованими), ромбічними або овальними стелами. В спортивних моделях застосовуються прості прямокутні або круглі скла. Для захисту циферблатів у військових годинах, які переважно мають круглу форму, відповідно використовуються круглі скла.
Також скла бувають плоскими і випуклими. Опукле скло найчастіше зустрічається у спортивних Tissot годинах (і багатьох інших марок). Як правило, це міцні потовщені екрани дугоподібної форми, що володіють збільшує ефектом. Плоске скло відноситься до найбільш поширеної категорії і може використовуватися для захисту циферблатів в різних моделях. Міцність в цьому випадку досягається за рахунок матеріалу, з якого екран виготовлений (сапфірове або загартоване мінеральне скло).
Годинникарі для опису форми скла застосовують стандартні позначення:
• Кругле скло правильної форми – lunette;
• Увігнуте скло – bоmbe, cheve, bоule;
• Плоске скло, трохи піднесений до центру – raised crуstal;
• Восьмикутне скло, довгастий багет або будь-яке інше скло нестандартної форми – cоcktail;
• Просте прямокутне, овальне або квадратне скло – shaped crуstal.
Цінові категорії і матеріали
Захисні стела, використовувані в наручних годинниках, діляться на три категорії:
1. Plastic glass (пластикове скло) – найдешевше;
2. Crystal glass (мінеральне скло) – відноситься до середньої цінової категорії;
3. Sapphire glass (сапфірове скло) – найбільш дороге і якісне.
Пластикові скла (Plastic glass) відносно м'які (твердість не перевищує 500 за шкалою Вікерса) і пластичні, але при цьому надзвичайно міцні. Основний недолік Plastic glass полягає в тому, що екран з цього матеріалу дуже легко подряпати. Однак пластик, на відміну від більш дорогих аналогів, чудово подається поліровці. Будь-який дефект скла за п'ять хвилин усунуть в найближчій годинникової майстерні.
Мінеральні скла (Crystal glass) досить довговічні і міцні. Твердість Crystal glass становить приблизно 500-800 за шкалою Вікерса. Мінеральне скло в годинах від різних виробників, які пропонує магазин Alltime.ru розбити вкрай складно, проте при необережному поводженні його можна подряпати. Деякі мінеральні скла можуть бути стійкі до пошкоджень. Ця властивість досягається за рахунок спеціального захисного покриття, що оберігає екран від механічних пошкоджень.
Сапфировые стекла (Sapphire glass) изготавливают из искусственного (синтетического) сапфира. Sapphire glass от других материалов отличается высочайшей устойчивостью к механическим воздействиям и характерным блеском, который не тускнеет на протяжении многих лет даже при интенсивной носке. Сапфировое стекло очень твердое (2200-2300 по Викерсу), а это значит, что оцарапать или повредить его практически невозможно (оставить царапину на сапфире может только алмаз). Однако его достоинство (твердость) имеет и обратную сторону: при сильном прямом ударе сапфир может рассыпаться на мельчайшие кусочки.
Такі авторитетні виробники як, наприклад, годинники Tissot випускають тільки з сапфіровими або мінеральними стеклами найвищої якості. Багато моделей оснащуються екранами зі спеціальним покриттям антивідблиску, які навіть при направленому електричному або яскравому сонячному світлі дозволяють без праці розрізняти показання, відображені на циферблаті.
Візуальні відмінності скла
Візуально нові мінеральні і сапфірові екрани практично не відрізняються один від одного. Найбільш надійний, хоча далеко і не самий розумний спосіб перевірити, який екран на годиннику, – це спробувати провести на його поверхні гострим ножем. Якщо залишиться слід – перед вами Crystal glass. На Sapphire glass подряпину може залишити тільки алмаз або карбід кремнію.